Nowe elektryczne wózki podnośnikowe

Elektryczne wózki podnośnikowe, nazywane także elektrycznymi wózkami masztowymi, stanowią nieocenione narzędzia do efektywnego zarządzania przestrzenią magazynową oraz okazjonalnego załadunku pojazdów dostawczych. W ofercie firmy EP Equipment i Heli dostępne są modele elektrycznych wózków podnośnikowych o nominalnej nośności od 1 do 1,6 t i zdolności podnoszenia ładunku aż do 5,5 m. Wydajność tych wózków podnośnikowych jest dostosowana do zróżnicowanych potrzeb użytkowników, umożliwiając pracę od 3 do 4 godzin dziennie w przypadku modeli podstawowych, a nawet kilkunastu godzin dla zaawansowanych wersji premium. Elektryczne wózki podnośnikowe, powszechnie określane jako “elektryczne paleciaki z masztem”, znacząco zwiększają wydajność pracy w magazynach, halach produkcyjnych oraz centrach logistycznych. W ofercie EP Equipment i Heli dostępne są różne konfiguracje, w tym wózki z masztem pojedynczym, masztem podwójnym, regulowanymi nogami podporowymi oraz z podestem operatora. Dostępne na rynku wózki podnośnikowe elektryczne mogą zostać wyposażone w 3 różne rodzaje baterii: litowo-jonowe, żelowe lub kwasowo-ołowiowe.

Wózek podnośnikowy elektryczny (paleciak z masztem elektryczny)

Wózki podnośnikowe elektryczne, które są również powszechnie nazywane jako elektryczne wózki masztowe, stanowią niezbędne narzędzia do efektywnego przemieszczania palet wewnątrz magazynów, hal produkcyjnych oraz wszelkich innych obiektów przemysłowych. Są to specjalnie zaprojektowane wózki stworzone do zadań związanych z przechowywaniem i przewozem ładunków o masie do 1600 kg.

 

Zakup wózka podnośnikowego elektrycznego – ważne aspekty

Aby dokonać trafnego wyboru modelu elektrycznego wózka podnośnikowego, który będzie odpowiedni do konkretnej aplikacji, istnieje kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Staranna analiza potrzeb i uwzględnienie poniższych czynników powinno znacząco ułatwić proces wyboru właściwego urządzenia. Zachęcamy również do skontaktowania się z naszymi doradcami, którzy każdego dnia dopasowują różnorodne modele do konkretnego rodzaju pracy.

 

Wysokość podnoszenia i nośność – elektryczny wózek podnośnikowy

Pierwszymi kryteriami, które warto uwzględnić w poszukiwaniach odpowiedniego wózka podnośnikowego elektrycznego, są jego udźwig i maksymalna wysokość podnoszenia. Udźwig, czyli nominalna nośność elektrycznych wózków paletowych, zazwyczaj mieści się w zakresie od 1 t do 1,6 t. Jeśli chodzi o wysokość podnoszenia, popularne modele oferują zwykle zakres od 2,5m do 4,1 m z masztem standardowym (bez wolnego skoku wideł). Istnieją także wózki dostosowane do specjalnych zastosowań, wyposażone w maszty typu Triplex, które umożliwiają podnoszenie na maksymalną wysokość do 5,5 m (z wolnym skokiem wideł). Bardzo ważnym elementem jest także diagram udźwigu (wykres udźwigu), który wskazuje, na jakiej wysokości podnoszenia następuje obniżenie nominalnej nośności wózka (tzw. redukcja udźwigu).

 

Akumulator w wózku podnośnikowym elektrycznym

Kolejnym kluczowym czynnikiem do uwzględnienia jest rodzaj baterii, który zasila elektryczny wózek podnośnikowy. Wózki tego typu mogą być wyposażone w trzy różne rodzaje akumulatorów: litowo-jonowe, żelowe oraz kwasowo-ołowiowe.

Dwa pierwsze rodzaje baterii, czyli żelowe i litowo-jonowe, są całkowicie bezobsługowe i nie generują kosztów związanych z konserwacją i eksploatacją. Posiadają także szczelną konstrukcję, co pozwala na ładowanie ich w dowolnym miejscu w firmie. W kontekście wózków masztowych istotną różnicą między bateriami żelowymi a litowo-jonowymi jest krótszy czas ładowania akumulatorów litowo-jonowych. Warto jednak zauważyć, że baterie żelowe są zazwyczaj tańsze. Jeśli wózek elektryczny jest używany przez maksymalnie 5 godzin dziennie, to zazwyczaj bardziej opłacalnym wyborem będą baterie żelowe.

Ostatni z wymienionych typów, czyli akumulatory kwasowo-ołowiowe, to najstarsza technologia, którą często spotyka się w używanych wózkach paletowych. Charakteryzują się one wyższymi kosztami eksploatacji oraz długim czasem ładowania. Co więcej, zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP, proces ładowania tych akumulatorów powinien odbywać się w wentylowanych, specjalnie przygotowanych pomieszczeniach.

 

Nietypowe ładunki – wózek podnośnikowy elektryczny

Elektryczne wózki podnośnikowe zostały pierwotnie zaprojektowane do podnoszenia i przewożenia standardowych palet poprzez krótszy bok. Niemniej jednak na rynku dostępne są także modele wózków, które zostały specjalnie przystosowane do podnoszenia nietypowych ładunków lub palet po dłuższym boku. Te wózki wyposażone są w tradycyjne widły, podobne do tych stosowanych w przypadku klasycznych wózków widłowych i są montowane na wbudowanej karetce. Przykładami takich elektrycznych wózków podnośnikowych są modele EP Equipment ES15 33DM lub EP Equipment ES12 25DM.

 

Polskie prawo, a elektryczne wózki masztowe

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, wózki podnośnikowe elektryczne podlegają obligatoryjnym badaniom przeprowadzanym przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Oznacza to, że przed rozpoczęciem eksploatacji wózka, konieczne jest przeprowadzenie pozytywnego badania UDT, które musi być zrealizowane przez wykwalifikowanego inspektora, przy współpracy z konserwatorem posiadającym odpowiednie uprawnienia. W przypadku zakupu wózka w firmie Blachdeker, oferujemy pełne wsparcie w przeprowadzeniu tego badania w imieniu naszego klienta, włączając w to przygotowanie niezbędnej dokumentacji.

Ponadto istotne jest, aby osoba obsługująca wózek podnośnikowy posiadała odpowiednie uprawnienia, tj. zaświadczenie kwalifikacyjne do operowania wózkiem widłowym. Dbałość o to zagwarantuje bezpieczne i zgodne z przepisami korzystanie z wózka podnośnikowego.